Konferencia a výstava komunikácie s optickými vláknami (OFC) v roku 2026 sa konala 17. – 19. marca v Los Angeles, prilákala takmer 18 000 účastníkov a priniesla jeden z komerčne najvýznamnejších týždňov v odvetví optických sietí za posledné roky. Keďže výdavky na infraštruktúru AI sa zrýchľujú a architektúry dátových centier sa vyvíjajú z 800G na 1,6T a viac, OFC 2026 slúžil ako skúšobná pôda, kde sa cestovné mapy zmenili na funkčný hardvér.
Päť vývojov vyčnievalo nad ostatnými:
- Optická technológia 400 G-na-pruh prišla v kremíku a pripravila pôdu pre 1,6T moduly s nižším{3}}výkonom a budúce 3,2T transceivery.
- 1.6T zásuvné moduly sa presunuli od vzorkovania k potvrdenej hromadnej výrobe u viacerých predajcov.
- Optika blízko balíka (NPO) dosiahla hustotu 6,4 t, zatiaľ čo prepínanie optických obvodov (OCS) sa objavilo ako nový nástroj klastrovej architektúry AI.
- Interoperabilita viacerých{0}}dodávateľov na úrovni 800G a 1,6T bola overená naživo v spoločnostiach bezprecedentného rozsahu - 40 len v ukážke OIF.
- Tenkovrstvový niobát lítny (TFLN) prešiel z laboratórneho materiálu na priemyselne-uznávanú platformu so špecializovaným programovaním OFC a rozširujúcou sa kapacitou zlievarne.
Nižšie je uvedený podrobný rozpis každého vývoja, čo je potvrdené oproti ešte skorej{0}}fáze a čo to znamená pre kupujúcich dátových centier, optických inžinierov a sieťových plánovačov.

400G na pruh: Základ pre 1,6T a 3,2T optické moduly
Najdôslednejším technologickým oznámením na OFC 2026 bolo uvedenie Taurus BCM83640 - 3nm 400G-na-optický PAM-4 DSP od spoločnosti Broadcom, prvého svojho druhu v tomto odvetví. Tento čip zdvojnásobuje priepustnosť na optickú dráhu v porovnaní so súčasnou generáciou 200G/pruh, čo umožňuje výrobcom modulov stavať 1,6T zásuvné transceivery s nižším výkonom a zároveň položiť technický základ pre budúce moduly 3,2T zamerané na prepínacie platformy 204,8T (Oznámenie Broadcomu).
Prečo na 400G/pruh tak záleží: pri generácii 200G/pruh vyžaduje modul 1,6T osem optických pruhov. So 400 G/pruh to klesá na štyri - rezných komponentov, čím sa znižuje spotreba energie a zjednodušuje sa optická montáž. Rovnaká technológia, škálovaná na osem jazdných pruhov, umožňuje 3,2T moduly. Generálny riaditeľ LightCounting Vladimir Kozlov predpokladal, že v priebehu nasledujúcich piatich rokov bude dodaných viac ako 100 miliónov 1,6T a 3,2T transceiverov, pričom takmer polovica bude používať 400G optiku.

Broadcom predviedol Taurus spolu so svojím prvým{0}}v{1}}na{1}}predávaní 400G elektro-absorpčným modulovaným laserom (EML) a fotodiódami a oznámil spoluprácu s viac ako 30 partnermi na výstavnej ploche OFC. Coherent nezávisle demonštroval 400G/lane PAM4 prepojenia pre 1.6T aj 3.2T pomocou diferenciálnych implementácií EML a kremíkovej fotoniky PIC, čo potvrdilo, že sa aktívne využívajú viaceré technologické cesty.
Eoptolink overil prístup zo strany modulu. Jeho 400G/lambda 1.6T DR4 OSFP transceiver, predstavený na OFC 2026, využíva najmodernejší---DSP 8:4 PAM4 premosťujúci elektrické rozhranie 8×200G na optické rozhranie 4×400G. Ako uviedol Dirk Lutz Distinguished Engineer Eoptolink, tento modul umožňuje testovanie a charakterizáciu 400G-na-prenos na jazdný pruh, vrátane funkčného testovania v existujúcich prostrediach prepínačov na pochopenie systémových{19}}požiadaviek na úrovni (Oznámenie Eoptolink).
Čo je potvrdené:400G/pruh DSP je skutočný, odber vzoriek pre zákazníkov a demonštrovaný v pracovných moduloch.Čo bude ďalej:Komerčné moduly 1.6T založené na 400G/pruh sa očakávajú v priebehu 12 – 18 mesiacov. 3.2Moduly T využívajúce túto technológiu zostávajú v štádiu overovania - plánovacia položka na roky 2027 – 2028, dnes nie je možnosťou obstarávania.
1,6T optické moduly: Od plánu k hromadným zásielkam
Zatiaľ čo 400G/pruh a 3,2T zaujali najprednejšie-titulky, komerčne najrelevantnejší signál na OFC 2026 bol jednoduchší: 1,6T zásuvné optické moduly vstúpili do sériovej výroby.
Spoločnosť Eoptolink predstavila na OFC 2026 svoje kompletné portfólio 1,6T, ktoré zahŕňa viaceré profily dosahu a optické architektúry: 200G/lambda 1,6T FRO (plne načasovaná optika), LRO (optika s lineárnym príjmom) a LPO (lineárna zásuvná optika vyššie), o ktorých sa diskutuje spolu so sériou 400G/lambda DR4. Táto šírka variantov produktu - pokrývajúcich krátky-dosah, stredný{10}}dosah a{11}}optimalizované konfigurácie - naznačuje, že 1,6T sa posunula nad rámec{14}}-koncepcie do produktivity špecifickej pre aplikáciu{16}.
FICG (Prime Technology) nezávisle potvrdila stabilnú hromadnú{0}}výrobu svojich 1,6T zásielokoptické modulys odvolaním sa na výťažnosť prvého-prejazdu presahujúcu 99,997 % pri umiestnení ultra-miniatúrnych pasívnych komponentov. V prostrediach s vysokou-frekvenciou a vysokou{5}}rýchlosťou signálu presnosť výroby na tejto úrovni priamo ovplyvňuje stabilitu modulu a integritu signálu -, čo je metrika, ktorá je pre kupujúcich rovnako dôležitá ako špecifikácie nespracovanej rýchlosti (Oznámenie FICG).
Pre operátorov dátových centier, ktorí plánujú inovácie siete na koniec roka 2026 alebo 2027, je to praktické: 1,6T zásuvné moduly založené na technológii 200G/lambda sú dnes možnosťou obstarávania s rozširujúcou sa základňou viacerých{4}}dodávateľov, ktorá by mala zlepšiť ceny a znížiť riziko jedného-zdroja v nasledujúcich štvrťrokoch. Ak bola vaša existujúca infraštruktúra navrhnutá pre 400G alebo 800G, overenie rozpočtov na prepojenie a kompatibility fyzickej{9}}vrstvy pri špecifikáciách 1,6T by malo byť súčasťou procesu plánovania teraz - pred doručením objednávok modulov.
Okrem zásuviek: 6,4T NPO a prepínanie optických obvodov Vstúpte do obrazu

OFC 2026 objasnil, že inovačná cesta v tomto odvetví ďaleko presahuje tradičné zásuvné moduly. Najmä dva vývojové trendy signalizovali širší posun v tom, ako môžu byť siete dátových centier AI navrhované.
Blízko{0}}optiky balíka pri 6,4 t
Eoptolink spustil aModul 6.4T NPO (blízko-balenej optiky).na OFC 2026, ktorý poskytuje súhrnnú priepustnosť 6,4 Tbps cez 32 pruhov, každý s rýchlosťou 200 Gbps pomocou technológie kremíkovej fotoniky. Toto je konkrétny krok smerom k úrovniam hustoty, ktoré požadujú architekti klastrov AI: väčšia šírka pásma na štvorcový milimeter, bližšie k prepínaciemu ASIC, s nižším výkonom na bit ako ekvivalentné zásuvné riešenia.
Eoptolink tiež demonštroval modul 12,8T XPO, ktorý predstavuje ďalšiu úroveň optickej hustoty za NPO. Broadcom predstavil 102,4T ethernetový prepínač s ko-balenou optikou (CPO) spolu s 3,2T VCSEL-riešením NPO. Spoločnosť Coherent sa ako zakladajúci člen pripojila k novovytvorenej zmluve Open CPX MSA (Open Co{7}}Packaging Multi{8}}Source Agreement), čo je štandardizačné úsilie zamerané na vývoj interoperabilných špecifikácií optického motora pre CPO aj pre riešenia blízkeho{9}}balíkového prepojenia.
Vytvorenie Open CPX MSA je významným priemyselným signálom. Naznačuje to, že spolu{1}}zabalená optika prekračuje rámec jednorazových{2}}ukážok dodávateľov smerom k typu rámca interoperability viacerých-dodávateľov, vďaka ktorému boli zásuvné vysielače a prijímače úspešné. Široké nasadenie CPO/NPO však stále závisí od ďalšieho pokroku v oblasti balenia, tepelného manažmentu, testovacej infraštruktúry a rozvoja dodávateľského reťazca. Pre väčšinunasadenia dátových centierv rokoch 2026 a 2027 zostanú zásuvné transceivery hlasitosťou.
Prepínanie optických obvodov: Nová vrstva pre klastre AI
Jedno z menej očakávaných, ale potenciálne najpôsobivejších oznámení pochádza zo spustenia prepínačov optických obvodov (OCS) od spoločnosti Eoptolink NX200 a NX300. Ide o -optické prepínače založené na MEMS - podporujúce 140 a 320 portov -, ktoré fyzicky riadia svetelné lúče tak, aby vytvárali rekonfigurovateľné optické cesty medzi koncovými bodmi siete, čím sa eliminujú energeticky-náročné optické-elektrické{10}}optické konverzie pri každom skoku v sieti (Oznámenie Eoptolink OCS).
Prečo je to pre AI dôležité: v tradičných sieťach elektrických prepínačov paketov sa môžu prepínače-na chrbticovej vrstve stať prekážkou výkonu, pretože modely AI sa škálujú na bilióny parametrov. Výmena vrstvy chrbtice za OCS môže zvýšiť celkovú priepustnosť siete a zjednodušiť škálovanie veľkostí klastrov AI. Séria NX beží na operačnom systéme kompatibilnom so SONiC-a je v súlade so štandardizačným úsilím OCS projektu Open Compute Project -, vďaka čomu je vhodná skôr na osvojenie si hyperškálovania než na špecializované použitie.
OCS nie je náhradou za optické transceivery -, funguje na inej vrstve siete. Predstavuje však novú kategóriu optickej technológie, ktorú by architekti dátových centier mali sledovať, najmä pre rozsiahle-školiace prostredia AI, kde rekonfigurovateľné optické pripojenie môže zlepšiť využitie GPU a skrátiť čas školenia.
Tenký-film Lithium Niobate: Dosiahnutie inflexného bodu
Tenkovrstvový niobát lítny (TFLN) sa v akademickom a výskumnom kontexte diskutuje už roky, ale OFC 2026 znamenal prelom v uznaní priemyslu. Technický program OFC zahŕňal špeciálne podujatie s názvom"TFLN Fotonika v inflexnom bode", zameraný špeciálne na pripravenosť produktu, škálovanie výroby, balenie a nasadenie. Tento rámcový - „bod inflexie“ namiesto „prelomu“ - poskytuje úprimné posúdenie toho, kde sa technológia nachádza.
Príťažlivosť TFLN je priama: umožňuje modulačné šírky pásma nad 100 GHz pri veľmi nízkom napätí pohonu (V𝛑 menšie alebo rovné 1 V), s nízkou optickou stratou a zníženou spotrebou energie v porovnaní s konvenčnými prístupmi. Keď sa miera jazdných pruhov posúva smerom k 200 G a 400 G na lambda, tieto vlastnosti sú čoraz cennejšie. Pre ďalšiu-generáciu 1,6T a 3,2T optických modulov by modulátory založené na TFLN-mohli ponúknuť zmysluplnú úsporu energie -, čo je zásadná výhoda, keďže prevádzkovatelia dátových centier čelia rastúcim energetickým obmedzeniam.
Na strane výroby sa na OFC 2026 objavilo niekoľko konkrétnych noviniek. Spoločnosť G&H (Gooch & Housego) oznámila plány stať sa hlavným americkým -výrobcom TFLN vo veľkom rozsahu, čím sa posilní odolnosť domáceho dodávateľského reťazca pre komerčné a vysoko spoľahlivé komunikačné trhy. Startupy Lightium a QCi rozširujú kapacitu zlievarne TFLN, pričom závod QCi Tempe v Arizone je teraz v prevádzke a plní predobjednávky zákazníkov.
Je však dôležité byť presný v tom, čo dnes TFLN dokáže a čo nie. Dodávateľský reťazec TFLN je v porovnaní s kremíkovou fotonikou stále úzky. Kompletné moduly vysielača a prijímača založené na TFLN-na použitie v dátových centrách zatiaľ nie sú dostupné vo veľkom množstve. Silikónová fotonika zostáva dominantnou výrobnou platformou a bude ňou aj v dohľadnej budúcnosti. TFLN je najlepšie chápať ako doplnkovú technológiu -, ktorá je potenciálne relevantná pre vybrané vysoko{6}}výkonné, výkon{7}}aplikácie s obmedzeným výkonom od konca roku 2026 -, a nie ako krátkodobú{10}}náhradu zavedených platforiem.
Interoperabilita testovania, merania a{0}}viacerých dodávateľov
Rýchlejšie optické moduly majú význam len vtedy, ak fungujú u rôznych predajcov, spĺňajú špecifikácie v reálnych podmienkach a dajú sa efektívne overiť vo veľkom meradle. OFC 2026 priniesol silné dôkazy na všetkých troch frontoch.
VIAVI: Priemyselná-prvá testovacia platforma OSFP 1.6T
Spoločnosť VIAVI Solutions predstavila prvú testovaciu platformu OSFP s vysokou{0}}hustotou v odvetví, ktorá bola navrhnutá na overenie interoperability, latencie a energetickej účinnosti pre ďalšiu-generáciu 1,6T ethernetovej infraštruktúry (Oznámenie VIAVI). Spoločnosť tiež predviedla testovacie riešenia zahŕňajúce 1,6T Ethernet, výrobu kremíkovej fotoniky, PCIe cez optiku, duté -vláknové jadro a distribuované akustické snímanie - pokrývajúce celý životný cyklus od výroby komponentov až po nasadenie siete.
Spoločnosť VIAVI navyše uviedla na trh sondové mikroskopy INX 700 skonštruované špeciálne pre kontrolu konektorov dátového centra hyperscale, kde je dôležitá dlhá životnosť batérie a rýchlosť kontroly. Tento produkt odzrkadľuje širšiu pravdu o nasadení 1,6 T: so zvyšujúcou sa frekvenciou jazdných pruhov môže kontaminácia konektora, ktorá bola tolerovateľná pri nižších rýchlostiach, spôsobiť zlyhania-úrovne prepojenia.Testovanie fyzickej-vrstvyje čoraz náročnejšie, nie menej.
Ethernet Alliance: Live 1.6T interoperabilita
TheEthernet Alliancehostila na OFC 2026 živú demonštráciu interoperability viacerých{0}}dodávateľov, ktorá zahŕňala rýchlosti od 100G do 1,6T. Členské spoločnosti vrátane Cisco, TE Connectivity, Synopsys, EXFO, Keysight a ďalších prispeli prepínačmi, smerovačmi, optickými prepojeniami a testovacími platformami -, čím demonštrovali, že 1,6T ethernetové riešenia fungujú medzi dodávateľmi v skutočných hardvérových konfiguráciách.
V samostatnom míľniku spoločnosti Keysight Technologies a Broadcom dosiahli prvú verejnú demonštráciu interoperability v odvetví špecifikácií Ultra Ethernet Consortium (UEC) - konkrétne Link Layer Retry and Credit-Based Flow Control - pri plnej rýchlosti linky 800 GE. Tieto možnosti{5}}prepojovacej vrstvy sú čoraz dôležitejšie pre veľké-klastre AI, kde latencia konca a riadenie preťaženia priamo ovplyvňujú efektivitu školenia.
OIF: Doposiaľ najväčšia ukážka viacerých{0}}dodávateľov
TheOIFNa OFC 2026 sa uskutočnila najväčšia prezentácia interoperability v histórii, pričom 40 členských spoločností demonštrovalo interoperabilitu v reálnom-svete v rámci 400ZR, 800ZR, multi{5}}rozsahovej koherentnej optiky, viac-jadrového vlákna, CEI-448G a CEI{24GIS elektrického rozhrania, CM24GIS{13}} Efektívne rozhrania (EEI). Samotná časť koherentnej optiky obsahovala takmer 100 modulov od 15 dodávateľov integrovaných do jedenástich hostiteľských platforiem – rozsah, ktorý by bolo ťažké si predstaviť ešte pred dvoma rokmi.
Pre obstarávacie a inžinierske tímy je kombinovaná správa týchto troch organizácií priama: viac{0}}dodávateľské zdroje na 800G a 1,6T dnes prinášajú podstatne menšie integračné riziko ako pred rokom. Dôkazy o interoperabilite sú živé, nie teoretické.
Čo to znamená pre infraštruktúru fyzickej vrstvy

Optické moduly dostávajú titulky, ale optická infraštruktúra, ku ktorej sa pripájajú, určuje, či spĺňajú svoje špecifikácie. Keď sa rýchlosť jazdných pruhov zdvojnásobí a hustota modulov sa zvýši, fyzická vrstva sa stane kritickejšou - a nie menšou.
Pri 1,6 T a vyššom sa rozpočty vložných strát zmenšujú, zvyšuje sa citlivosť spätných strát a sprísňujú sa tolerancie kontaminácie konektorov. Závod na vlákna, ktorý fungoval dobre pri 400 G, nemusí bez opätovného overenia vyhovieť pri 1,6 T. Niekoľko praktických úvah pre plánovačov dátových centier:
Kvalita vlákna.Overte, či existujejedno{0}}režimové vláknospĺňa prísnejšie optické špecifikácie požadované pre prenos 200G/lambda a 400G/lambda. Vlákna -necitlivé na ohyb (G.657.A2 a vyššie) poskytujú dodatočnú rezervu v prostrediach vedenia káblov s vysokou-hustotou.
Čistota konektora.Vysoká-hustotaRozhrania MPO/MTPsú obzvlášť zraniteľné - jedno kontaminované vlákno vo viacprúdovom konektore{1}} môže prerušiť celý 1,6T spoj. Uvedenie špecializovaných nástrojov na kontrolu hyperscale od VIAVI na OFC 2026 odráža túto rastúcu kritickosť.
Hustota káblov.Zvýšený port počíta s tým, že nasadenia 1,6T zvyčajne vyžadujú zvýšený tlak na kapacitu káblovej cesty. Vysoká-hustotapáskový optický kábelKonštrukcie, ktoré maximalizujú počet vlákien na priemer kábla, sa stávajú nevyhnutnými pre udržanie zvládnuteľnej hustoty káblových závodov.
Káblové zostavy a prepojovacie káble.Precízne{0}}vyrobenékáblové zostavys overenou geometriou koncových plôch (spĺňajúcich normy IEC 61300-3-35) znižuje variabilitu vložných strát naprieč pripojeniami -, čo je faktor, ktorý sa spája s viacerými smermi vo veľkých štruktúrach dátových centier.
Štruktúrovaný manažment.So zvyšujúcou sa rýchlosťou pripojenia sa úmerne zvyšujú náklady na riešenie problémov s jedným zlyhaným pripojením. Investovanie do štruktúrovanýchmanažment vlákienpostupy a jasné označovanie pred nasadením 1.6T zabráni neskorším nákladným prestojom.
Zhrnutie: Potvrdená, očakávaná a stále skorá-fáza
Aby sme vám pomohli prekonať hluk, tu je súhrn{0}}úrovne stavu kľúčových technológií z OFC 2026:
Potvrdené a odoslanie:800G zásuvné transceivery (sériová výroba, plne vyspelé). 200G/lambda 1,6T zásuvné transceivery (sériová výroba potvrdená viacerými predajcami vrátane Eoptolink a FICG). Interoperabilita viacerých{4}}dodávateľov pri 800G a 1,6T (overené naživo spoločnosťou Ethernet Alliance, OIF a jednotlivými dodávateľmi).
Demonštrované a vzorkovanie:400G/lane DSP (Broadcom Taurus, odber vzoriek pre zákazníkov so skorým-prístupom). 400Moduly G/lambda 1.6T DR4 (demonštrované v pracovnej forme, komerčná dostupnosť sa očakáva v rokoch 2026–2027). 6.4T NPO a 12.8T XPO moduly (demonštrovaný dizajn dátového centra AI, zacielenie na AI, 9} moduly). Prepínanie optických obvodov (Eoptolink NX200/NX300, demonštrované s technológiou MEMS).
Počiatočné{0}} štádium, ale zrýchľuje sa:3.2T zásuvné transceivery (existujú stavebné bloky na úrovni čipu, moduly sú vo fáze overovania, nie sú komerčne dostupné). Optické moduly založené na TFLN- (kapacita zlievárne sa rozširuje, ale kompletné vysielače a prijímače dátových centier ešte nie sú dostupné). Spolu{5}}zabalená optika vo veľkom rozsahu (vytvorené Open CPX MSA, špecifikácie sa vyvíjajú, pravdepodobne široké nasadenie 2028+).
Často kladené otázky
Mám nasadiť 800G hneď alebo počkať na 1,6T?
Moduly 800G sú plne vyspelé, široko dostupné a cenovo{1}}optimalizované -, zostávajú správnou voľbou pre nasadenie, ktoré sa uskutoční v prvej polovici roku 2026. 1.6Moduly T vstupujú do sériovej výroby, ale stále sú v počiatočnom objeme s vyššími cenami a užšou základňou dodávateľov. Pre infraštruktúru, ktorá sa dnes navrhuje s 2027+ prevádzkovým horizontom, je vybudovanie 1,6T-fyzickej vrstvy (vlákno, konektory, správa káblov) pri nasadení modulov 800G praktickou strednou cestou. Požiadavky na fyzickú vrstvu pre 1,6T sú prísnejšie ako pre 800G, takže navrhovanie infraštruktúry podľa vyššieho štandardu zabraňuje nákladným dodatočným úpravám.
Aké tvarové faktory sú dôležité pre 1,6T?
Väčšina 1,6T zásuvných modulov na OFC 2026 používala formát OSFP. Novší OSFP-variant XD sa objavuje pre aplikácie s vyššou-hustotou. Pre optiku blízkeho-balenia sa tvarové faktory definujú prostredníctvom XPO MSA a Open CPX MSA. Pre rozhodnutia o obstarávaní v rokoch 2026–2027 je OSFP bezpečným predpokladom plánovania pre zásuvný 1,6T.
Čo je OCS a mal by som sa o to starať?
Prepínanie optických okruhov (OCS) využíva fyzické{0}}riadenie svetla (zvyčajne zrkadlá MEMS) na vytvorenie prekonfigurovateľných všetkých-optických ciest medzi koncovými bodmi siete, čím sa obchádza elektrické prepínanie paketov na chrbticovej vrstve. OCS je relevantné predovšetkým pre veľké-výcvikové klastre AI s tisíckami GPU, kde rekonfigurovateľná optická konektivita môže zlepšiť využitie GPU a skrátiť čas školenia. Ak prevádzkujete školiacu infraštruktúru AI vo veľkom rozsahu, OCS sa oplatí hodnotiť ako doplnkovú architektúru. Pre dátové centrá{6}}na všeobecné účely je to menej bezprostredne relevantné.
Je TFLN pripravený na použitie v produkčnom dátovom centre?
Nie plošne. Komponenty založené na TFLN-(predovšetkým modulátory a fotonické integrované obvody) sa dostávajú do skorej komerčnej dostupnosti, ale kompletné moduly vysielača a prijímača založené na TFLN-na nasadenie objemových dátových centier ešte nie sú na trhu. Výrobným štandardom zostáva kremíková fotonika. TFLN je najlepšie sledovať ako strednodobý{5}}vývoj - potenciálne relevantný pre výkonné-citlivé a vysokovýkonné-aplikácie od konca roku 2026.
Ako 1,6T ovplyvňuje moje požiadavky na optickú kabeláž?
Vyššie rýchlosti jazdných pruhov znižujú toleranciu pre stratu vloženia, stratu pri spätnom toku a kontamináciu konektora. Ak bola vaša vláknina overená pre 400G alebo 800G, mali by ste pred nasadením znova-overiť rozpočty prepojení na 1,6T. Vysoká-hustotaMPO/MTP pripojeniavyžadujú dôslednejšiu kontrolu a čistenie. Páskové káble, ktoré podporujú vyšší počet vlákien na kábel, pomáhajú zvládnuť zvýšenú hustotu. V niektorých prípadoch môžu byť potrebné nové káblové cesty alebo modernizácia štruktúrovanej kabeláže.




